Oyuncu Gregory Itzin, hayatını kaybetti

Bir döneme damgasını vuran Fox'un 24 dizisinde ABD Başkanı'nı canlandıran ünlü oyuncu Gregory Itzin, 74 yaşında hayatını kaybetti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Ünlü oyuncu Gregory Itzin, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölüm haberini oğlu Wilke Itzin duyurdu.

Yapılan açıklamada, Itzin'in 2015'te bir Shakespeare oyununu sahnelerken kalp krizi geçirdiği hatırlatılarak uzun süredir kalp sorunlarıyla boğuşan Gregory Martin Itzin'in öldüğü açıklandı.

Yapımcı ve 24 dizisi yönetmeni Jon Cassar ise, "Arkadaşım Greg Itzin bugün hayatını kaybetti" diye mesaj attı.

Cassar, "O tanıdığım en yetenekli oyunculardan biriydi. Onunla çalışmaktan dolayı onur duydum. Seniz özleyeceğiz Greg, huzur içinde uyu" diye yazdı.

1993 yılında The Kentucky Cycle adlı oyundaki peformansıyla Tony Ödülü'ne aday gösterilen Itzin, daha sonra 4. sezonunda 24 dizisinin kadrosuna katılmış ve Başkan Yardımcısı Charles Logan'ı canlandırmıştı. Itzin, 5. sezonda ise Amerika Başkanı Charles Logan olarak oynadı.

Buradaki performansıyla Drama dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü'ne aday gösterildi.

Gregory Itzın kimdir?

Gregory Itzin, Amerikalı bir televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusudur. Washington D.C doğumlu olan Itzin, daha sonra San Francisco'ya taşınmış ve American Conservatory Theatre'da eğitm almıştı. 1980'li yıllarda TV'de Mork & Mindy, Charlie'nin Melekleri, Fame, Dallas, Hill Street Blues gibi dizilerde ufak rollerde oynadı. Airplane, The Best Little Whorehouse in Texas ve The Fabulous Baker Boys gibi filmlerde de boy gösterdi.

1989 yılında The Nutt House'da Cloris Leachman ve Harvey Korman'la birlikte oynadı. 90'lara gelindiğinde ise onu televizyonda Matlock, Major Dad, Quantum Leap, L.A. Law, Picket Fences, Something Wilder ve Murder One gibi dizilerde oynarken gördük.

Itzin, 2000'lerde ise Profiler, Bull, Strip Mall, The Practice, Friends, Judging Army ve Uzay Yolu serileri Deep Space Nine, Enterprise ve Voyager'da rol aldı.

Kariyerinin imza rolünü ise 24 dizisinde ABD Başkanı'nın canlandırarak oynadı. 24 dizisi sonrasında onu Big Love, The Mentalist, Covert Affairs, Mob City ve en son olarak NCIS'te gördük.

Sinemada ise Lincol, The Change-Up, Fear and Loathing in Las Vegas ve The Ides of March'ta oyandı. Oldukça dolu bir kariyeri olan Greg Itzin aynı zamanda birçok tiyatro oyununda da rol aldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN