Gazeteci Doğan Uluç, yaşamını yitirdi

Hürriyet Gazetesi'nin yıllarca New York temsilciliğini yapan Türk basınının duayen ismi, gazeteci Doğan Uluç, ABD'deki evinde 87 yaşında hayata veda etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Doğan Uluç, 1954 yılında Hürriyet’te polis ve adliye muhabiri olarak istihbarat servisinde çalışmaya başladı.

Uluç, İngilizce öğrenmek için gittiği Londra’dan geçtiği haberler beğeni görünce 7 yılını orada geçirdi.

'Türkiye hindi değil'

1970 yılında Hürriyet Gazetesi’nin New York Bürosuna şef olarak gönderilen Uluç, medya dünyasındaki son teknolojileri de yakından takip ederek manşetlerine devam etti.

Hürriyet Gazetesi’ni ABD’deki okuyucuya ulaştırarak Hürriyet’in ABD’de yaşayan Türkler’in gözü, kulağı ve sesi olmasını sağladı. ABD’de 1980’li yıllarda “Türkiye hindi değildir” kampanyasını başlatarak Türkiye’nin İngilizce’de Hindi anlamına gelen ismini Turkey yerine Türkiye olarak değiştirilmesine öncülük etti.

Cenazesi New York’ta

Sayısız manşet haber ve röportajlarıyla üne kavuşan Uluç’un ‘Kupa Ası’ isimli anılarını topladığı kitabı bulunuyor. 2011’de emekli olan Uluç, sürekli basın kartı sahibiydi.

Evli ve dört çocuk babası olan Uluç, New York’taki Fatih Camii’nde bugün kılınacak olan cenaze namazından sonra Brooklyn’deki Greenwood Mezarlığı’na defnedilecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN