Kültür- Sanat

TÜİK açıkladı! İşte gazete, dergi ve kitapta 2020 rakamları... TÜİK açıkladı! İşte gazete, dergi ve kitapta 2020 rakamları...
Harry Potter'ın yazarı, isminin tamamını neden kullanmıyor? İtirafıyla şoke etti! Harry Potter’ın yazarı, isminin tamamını neden kullanmıyor? İtirafıyla şoke etti!
74. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu 74. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
Dr. Astrolog Şenay Devi'den görsel şölen Dr. Astrolog Şenay Devi’den görsel şölen
73. Emmy Ödülleri'nde adaylar belli oldu 73. Emmy Ödülleri’nde adaylar belli oldu
58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne başvurular başladı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne başvurular başladı
Golden Palm Awards sunucuları Özge Ulusoy ve Yiğit Uçan oldu Golden Palm Awards sunucuları Özge Ulusoy ve Yiğit Uçan oldu
MESAM'ın yeni başkanı belli oldu MESAM’ın yeni başkanı belli oldu
Kemal Sunal'ın anıları gün yüzüne çıkıyor Kemal Sunal’ın anıları gün yüzüne çıkıyor
Golden Palm Awards, Bakü'de sahiplerini bulacak Golden Palm Awards, Bakü’de sahiplerini bulacak
Tiyatroda seyirci sayısı yüzde 43 azaldı Tiyatroda seyirci sayısı yüzde 43 azaldı
Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu
İBB'nin sanat dünyasına desteği 12 milyonu aştı İBB’nin sanat dünyasına desteği 12 milyonu aştı
Çocukların geleceğine sanatın anlamlı dokunuşu Çocukların geleceğine sanatın anlamlı dokunuşu
Kral Şakir parayı vurdu! Yüzde 30 büyüdü! Kral Şakir parayı vurdu! Yüzde 30 büyüdü!
Ölümünün 150. yılında 'Şeyh Şamil Ansiklopedisi' yayınlandı Ölümünün 150. yılında ‘Şeyh Şamil Ansiklopedisi’ yayınlandı
Onur Akay'ın 'Görmeden Sevmek' isimli kitabı çıktı Onur Akay’ın ‘Görmeden Sevmek’ isimli kitabı çıktı
Conolar'ın yaşamı belgesel oluyor Conolar’ın yaşamı belgesel oluyor
Billboard 2021 Müzik Ödülleri sahiplerini buldu Billboard 2021 Müzik Ödülleri sahiplerini buldu
Renklerin insan üzerindeki psikolojisi Renklerin insan üzerindeki psikolojisi
Kültür- Sanat Haberleri

TÜİK açıkladı! İşte gazete, dergi ve kitapta 2020 rakamları...

TÜİK'in 2020 yılına ait Yazılı Medya ve Uluslararası Standart Kitap Numarası İstatistikleri'ne göre, önceki yıla oranla, gazete ve dergilerin sayısı yüzde 13,5, tirajları ise yüzde 20,9 azaldı. Kitap bandrolü sayısı ise 2,3 artarak 433 milyon 213 bin 632 adet oldu.

Harry Potter’ın yazarı, isminin tamamını neden kullanmıyor? İtirafıyla şoke etti!

JK Rowling, Harry Potter kitaplarını tam adıyla yayınlamadığını çünkü şu anda kendisine yaklaşmaması için yasaklama kararı çıkarttığı eski kocası Jorge Arantes'ten korktuğunu açıkladı.

74. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 74'üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü ‘Titane’ adlı filmi kazandı.

Dr. Astrolog Şenay Devi’den görsel şölen

Ünlü astrolog Şenay Devi, gökyüzünün en önemli enerjilerinden Yeni Ay ve Dolunay’ın insanlık için önemini, sembollerin önemini, ateş, hava, toprak ve su elementini evrensel bir dil ve müzik ile kliplendirdi.

73. Emmy Ödülleri’nde adaylar belli oldu

Bu yıl 19 Eylül'de sahiplerini bulacak olan 73. Emmy Ödülleri'nde adaylar belli oldu.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne başvurular başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2-9 Ekim'de düzenlenecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne bugünden itibaren başvuru yapılabiliyor.

Golden Palm Awards sunucuları Özge Ulusoy ve Yiğit Uçan oldu

Ünlü organizatör Nedim Delibaş’ın yıllardır büyük emek verecek düzenlediği Golden Palm Awards heyecanı başlıyor. Etkinliğin merakla beklenen sunucuları da belli oldu.

MESAM’ın yeni başkanı belli oldu

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) 16. Olağan Genel Kurulu'nda Recep Ergül başkan seçildi. Ergül ilk toplantılarını yarın aydınların katledildiği Sivas Madımak Oteli'nin önünde yapacaklarını ardından da Anıtkabir'i ziyaret edeceklerini söyledi.

Kemal Sunal’ın anıları gün yüzüne çıkıyor

Türk Sineması'nın unutulmayan isimlerinden usta oyuncu Kemal Sunal’ın ailesi, sanatçının kişisel arşivini, Türk halkına teşekkür niteliğinde sevenleriyle paylaşmaya hazırlanıyor.

Golden Palm Awards, Bakü’de sahiplerini bulacak

Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihi dostlukları, 30 Haziran 2021 Bakü’de gerçekleştirilecek muhteşem bir organizasyon ile taçlanıyor. Aynı zamanda Golden Palm Awards, Bakü’de gerçekleştirilecek.

Tiyatroda seyirci sayısı yüzde 43 azaldı

Pandemi koşullarındaki kapanma ve yasaklama kararlarının etkisiyle, 2019/2020 sezonunda, tiyatro seyircileri sezon bazında yüzde 43.1 azalarak 4 milyon 492 bin 293 kişiye, aynı dönemde sinema seyirci sayısı da yüzde 69.5 azalarak 17 milyon 226 bin 952 kişiye geriledi.

Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu

Dünyanın en prestijli gazetecilik ödülleri arasında gösterilen Pulitzer, sahiplerini buldu. Bu yıl ödüller pandemi ve George Floyd 'un ölümünün ardından düzenlenen protesto haberlerine gitti.

İBB’nin sanat dünyasına desteği 12 milyonu aştı

Pandemi döneminde gerçekleştiği binin üzerindeki etkinlikle kentin açık alanlarını sahneye dönüştüren İBB'nin sanatçılara doğrudan yaptığı destekler 12 milyon TL'yi aştı.

Çocukların geleceğine sanatın anlamlı dokunuşu

Reklamcı ve sunucu Banu Sağnak Erten ve Y. Mimar Bahar Aykaç (BBartpool), sanat ile eğitimi kucaklaştıran ‘Mutlu Çocuklar, Aydınlık Yarınlar' projesiyle 30'dan fazla resim, heykel ve fotoğraf sanatçısını anlamlı bir amaç için bir araya getirdi.

Kral Şakir parayı vurdu! Yüzde 30 büyüdü!

Çizgi filmleriyle bilinen yerli lisans markası Kral Şakir, 2021 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 30’luk büyümeyi yakaladı.

Ölümünün 150. yılında ‘Şeyh Şamil Ansiklopedisi’ yayınlandı

Kafkasya'nın Efsanevi Lideri Şeyh Şamil'in vefatının 150. yılında ‘Novi Mir’ Rusya Devletin Ulusal Politikasını Destekleme Bölgesel Vakfı ve Rusya Federasyonu Devlet Duması Milletvekili ve Adil Rusya Partisi Başkanı G. Z. Omarov'un destekleriyle Rusya Federasyonu'un Resmi Kurumları ve tanınmış akademisyenlerinin katkıları ile yayına hazırlanan ‘Şeyh Şamil Ansiklopedisi’, Rusça ve İngilizce baskısından sonra ülkemizde de sadece basın ve protokol için sınırlı sayıda yayınlamdı.

Onur Akay’ın ‘Görmeden Sevmek’ isimli kitabı çıktı

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay’ın ‘Görmeden Sevmek’ isimli şiir, anı ve röportaj kitabı çıktı. Kitapta yer alan Zeki Müren, Ajda Pekkan, Gönül Yazar ve Orhan Gencebay gibi çok sayıda efsane isimle ilgili bilinmeyen sırlar, okuyucuyu şoke edecek.

Conolar’ın yaşamı belgesel oluyor

Adana'da doğup, büyüyen Yazar Meltem Yılmaz ile Koku’nun Serüveni belgeseliyle 60 festivalden ödülle dönen yönetmen Şahin Yiğit, Cono aşireti mensuplarının yaşamını belgeselle ekranlara taşımaya hazırlanıyor. Belgesel, Cono aşiretini yalnızca ilişkilendirildikleri suç dünyası ile değil günlük hayatlarından alışkanlıklarına, hayallerinden hayata tutunma çabalarına, yaşanmışlıklarından aşklarına, ayrılıklarına ve hüzünlerine kadar her yönüyle ekrana taşıyacak.

Billboard 2021 Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

2021 Billboard Müzik Ödülleri ABD'nin Los Angeles şehrinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Drake ve Meghan Fox gibi ünlü isimler, etkinlikte çocukları ve sevgilileriyle birlikte boy gösterdi.

Toplam 244 haber.