Sağlık

ODTÜ'nün mikroskobuyla Fırat Üniversitesi başardı! İşte korona virüsün ilk fotoğrafı! ODTÜ’nün mikroskobuyla Fırat Üniversitesi başardı! İşte korona virüsün ilk fotoğrafı!
Korona virüsün 3 yeni belirtisi daha açıklandı! İşte o semptomlar... Korona virüsün 3 yeni belirtisi daha açıklandı! İşte o semptomlar...
Uyku problemini yenmenin püf noktaları Uyku problemini yenmenin püf noktaları
Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri
Pandeminin çalışanlara etkisi ne oldu? Pandeminin çalışanlara etkisi ne oldu?
30 yaşından sonra çıkan benlere dikkat! 30 yaşından sonra çıkan benlere dikkat!
Uyku kalitesini korumak ve artırmak için uzmanından 5 önemli tavsiye Uyku kalitesini korumak ve artırmak için uzmanından 5 önemli tavsiye
Dünya Sağlık Örgütü korkuttu: Kötüye gidiyor! Dünya Sağlık Örgütü korkuttu: Kötüye gidiyor!
Öğlen 20 dakika uyursak ne olur? NASA ilginç araştırmanın sonucunu açıkladı! Öğlen 20 dakika uyursak ne olur? NASA ilginç araştırmanın sonucunu açıkladı!
Sağlık Bakanlığı'ndan flaş korona kararı: Kriterler değişti! Sağlık Bakanlığı'ndan flaş korona kararı: Kriterler değişti!
Aç karnına uyumak sağlıklı mı? Bilim insanları açıkladı! Aç karnına uyumak sağlıklı mı? Bilim insanları açıkladı!
İlginç yeni normal kuralı! Aynı evde yaşamayan çiftler cinsel ilişkiye giremeyecek! İlginç yeni normal kuralı! Aynı evde yaşamayan çiftler cinsel ilişkiye giremeyecek!
Coronavirüs medyayı ele geçirdi Coronavirüs medyayı ele geçirdi
'Kıyamet virüsü' geliyor! Dünya nüfusunun yarısını öldürecek! 'Kıyamet virüsü' geliyor! Dünya nüfusunun yarısını öldürecek!
Çin, koronavirüs aşısını buldu mu? 'Yüzde 99 etkili olacak' Çin, koronavirüs aşısını buldu mu? ‘Yüzde 99 etkili olacak’
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Virüsün hasta etme gücü azaldı ama… Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Virüsün hasta etme gücü azaldı ama…
Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı! Havaların soğumasıyla birlikte... Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı! Havaların soğumasıyla birlikte...
Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü
Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli? Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli?
Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir
Sağlık Haberleri

ODTÜ’nün mikroskobuyla Fırat Üniversitesi başardı! İşte korona virüsün ilk fotoğrafı!

Fırat Üniversitesi araştırmacıları, saç telinden 750 kat daha küçük yapıdaki korona virüsün yapısını, ODTÜ'lü bilim insanları tarafından geliştirilen atomik kuvvet mikroskobu ile üç boyutlu görüntülemeyi başardı.

Korona virüsün 3 yeni belirtisi daha açıklandı! İşte o semptomlar...

Koronavirüs 10 milyon insanı etkileyen bir pandemiye dönüştü. Hastalığın aşısı bulunmadığı gibi araştırmacılar halen Covid-19'u tanıma sürecinde. Son olarak CDC corona virüse dair üç yeni belirtiyi resmi olarak duyurdu. Böylece CDC'nin listesindeki semptom sayısı 11 yükseldi.

Uyku problemini yenmenin püf noktaları

Uykunun günlük yaşam döngüsünde önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Sema Yıldız, uyku bozuklukları hakkın bilgi verdi.

Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri

 Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Uzman Dr. Aydanur Mihmanlı, mevsimsel polen nezlesi veya kronik astımı olan kişilerin ekstra risk taşımadığını söyleyerek yanlış bilgilendirmeye dikkat çekti.

Pandeminin çalışanlara etkisi ne oldu?

Koronavirüs nedeniyle değişen yaşam şekli, insanların psikolojisini etkiliyor. Bu doğrultuda Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAU-PAM) bünyesinde Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Doruk Uysal Irak ve Psikoloji Bölümü lisans öğrencileri Beyza Dede ve Nehir Demir tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları açıklandı.

30 yaşından sonra çıkan benlere dikkat!

Deriye rengini veren melanosit isimli hücrelerin belli alanlarda bir araya gelip yoğunlaşması sebebiyle oluşan benler, doğuştan itibaren az sayıda olsa da yıllar içerisinde artabiliyor.

Uyku kalitesini korumak ve artırmak için uzmanından 5 önemli tavsiye

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Özge A. Kadırhan, Covid-19 pandemisi sürecindeki normalleşme uygulamaları kapsamında, çalışma ve ofis hayatına dönülmesiyle, kişisel korunma önlemlerine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü korkuttu: Kötüye gidiyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün bir numaralı ismi Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘Salgın başladığından beri 6 ay geçti. Avrupa'da durum iyileşse de dünyada koronavirüsü salgını çok daha kötü bir hale geldi’ dedi.

Öğlen 20 dakika uyursak ne olur? NASA ilginç araştırmanın sonucunu açıkladı!

Düzenli uykunun gündelik yaşamımızı nasıl etkilediğini artık hepimiz biliyoruz. Fakat öğle uykusu birçok kişi tarafından tartışmaya neden olmuş konulardan biri. Çoğu uzman öğle uykusunun insan vücudu üzerinde sayısız fayda olabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre gün ortasında zihninizi tazelemek ve enerjinizi yükseltmek için 10-20 dakikalık kısa bir uyku yeterlidir. Öğle uykusunun süresi uzadıkça, uyanıp günün geri kalanına devam etme kabiliyetiniz azalıyor. Peki, öğle uykusunun vücuda faydaları neler?

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş korona kararı: Kriterler değişti!

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 vaka tanımında özellikle ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtisi olan kişilere test uyguluyordu. Bakanlık dünyada görülen farklı semptomlar nedeniyle test kriterlerini değiştirdi.

Aç karnına uyumak sağlıklı mı? Bilim insanları açıkladı!

Araştırmacılar, aç kalmanın öğrenme ve çalışma üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ve hatta depresyona neden olabileceğini söylüyor. Aç kalmak kilo vermenize yardımcı olabilir ancak bilim insanları açken uykuya dalmanın sağlığı kötü etkilediğini ortaya çıkardı. Üstelik bu kötü etkilere kilo almak da dahil. İşte aç yatmanın verdiği zararlar...

İlginç yeni normal kuralı! Aynı evde yaşamayan çiftler cinsel ilişkiye giremeyecek!

İngiltere'de koronavirüs önlemleri kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Alınan yeni karara göre; insanlar artık kendi evlerinden olmayan insanlarla kapalı alanlarda buluşamayacak. Bu durum, insanların beraber yaşamadıkları kişilerle cinsel ilişkiye girmesinin yasaklanması olarak yorumlandı.

Coronavirüs medyayı ele geçirdi

Türkiye’de salgın azalışa geçip normalleşme süreci başlamış olsa dahi salgının konuşulma oranı aksine artıyor. Türkiye’de salgının görüldüğü günden bu yana 21 milyonun üzerinde haber çıkışı tespit edildi.

'Kıyamet virüsü' geliyor! Dünya nüfusunun yarısını öldürecek!

Amerikalı bilim insanı Dr. Michael Greger, yaptığı son araştırmayla, dünya nüfusunun yarısını öldürebilecek ve tavuk çiftlikleri tarafından tetiklenecek 'kıyamet virüsü' olarak adlandırdığı salgın hastalık konusunda uyarılarda bulundu.

Çin, koronavirüs aşısını buldu mu? ‘Yüzde 99 etkili olacak’

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin ortaya çıktığı Çin'den, umut veren bir haber geldi.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Virüsün hasta etme gücü azaldı ama…

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bir televizyon kanalında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son açıklanan corona virüs vakalarıyla ilgili rakamları ve 1 Haziran'da kalkacak olan kısıtlamaları değerlendirdi. Özlü, hasta yoğunluğunda yaşanan azalmaya bakıldığı zaman şu anki virüsün daha önceden piyasada dolaşan virüsten daha az hasta etme etkisi olduğunu söyledi. Özlü, 'Ama bu bizde gevşemeye yol açmamalı. Elimizden geleni yapmalıyız' dedi.

Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı! Havaların soğumasıyla birlikte...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar, kış aylarında salgında ikinci bir dalga beklediklerini açıkladı. Azap, havaların soğumasının virüsün yayılmasını kolaylaştıracağına işaret etti.

Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan karantina süreci ve ramazan ayı ile birlikte kilo kontrolü zorlaştı. Evlerde vakit geçiren insanlar ekmek yapmaya, daha sık hamur işi ve tatlı tüketmeye başladı.

Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli?

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bu yıl COVID-19 pandemi sürecine denk gelen Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenmenin yollarını anlattı.

Toplam 188 haber.