Dünyaca ünlü sanatçıların YouTube hesapları hacklendi

Eminem, Drake, Taylor Swift, Harry Styles, The Weeknd, Michael Jackson, Kanye West ve Lil Nas X gibi ünlülerin YouTube kanalları hacklendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Dijital dönüşümün lokomotifi konumundaki internetin gelişimiyle kullanıcı güvenliğini tehdit eden siber saldırı olaylarının sayısında da artış yaşandı. Genellikle kripto para platformları, finans kurumları ve ünlü teknoloji şirketlerinin hacklendiği bu dönemde ilginç bir olay yaşandı. Eminem gibi sanatçıların YouTube hesapları hacklendi. İşte ayrıntılar…

Eminem gibi sanatçıların YouTube hesapları hacklendi

2022 yılında tavan yapan siber saldırı olaylarına bir yenisi eklendi. Eminem, Drake, Taylor Swift, Harry Styles, The Weeknd, Michael Jackson, Kanye West ve Lil Nas X gibi birçok ünlünün YouTube kanalları hacklendi ve buradan ilginç sayılabilecek videolar paylaşıldı.

YouTube konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak ünlü müzik video ağlarından Vevo, bir süre önce The Verge’a verdiği demeçte iddiaları doğruladı. Bilindiği üzere Vevo, Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Abu Dhabi Media gibi şirketlerin çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca YouTube’da dünyaca ünlü sanatçıların yayımcılığını üstleniyor.

Bir Vevo sözcüsü, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bugün erken saatlerde yetkisiz bir kaynak tarafından bazı videolar az sayıda Vevo sanatçı kanalına yüklendi. Saldırgan, kanallarda bulunan eski içeriklere erişemedi. An itibariyle söz konusu videolar kaldırıldı ve etkilenen hesaplar güvenli hale getirildi. Bu son olayla birlikte güvenlik sistemlerimizi yeniden gözden geçireceğiz.”

Peki dünyaca ünlü sanatçıların YouTube hesaplarını hackleyen bu ”yetkisiz kaynak” kim? Son ortaya çıkan bilgilere göre siber saldırıların ve garip videoların sorumluluğunu @lospelaosbro adlı Twitter kullanıcısı üstlendi. Bu ay içerisinde platforma katılan, hack olaylarının ardından 14 binin üzerinde takipçi kazanan hackerın kimliği ise henüz belli değil.

@lospelaosbro tarafından ilgili YouTube kanallarına çeşitli garip videolar da yüklendi. Bunların arasında Lil Tjay adlı bir rapçinin ve kanser olduğu yalanıyla insanları dolandıran Paco Sanz adlı bir adamın videosu da vardı. Son olarak bu videoların birkaç saat yayında kaldığını belirtelim.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN