Haydar Dümen'in hayatıyla ilgili şaşırtan gerçekler ortaya çıktı

Ünlü psikiyatrist Haydar Dümen, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede dün hayata veda etti. Türkiye'nin cinsellik konusunda öncü olan ismi Haydar Dümen hakkında bilinmeyenler ortaya çıktı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

O, nice evlilikleri kurtardı, nice namus cinayetlerini engelledi... Ayıpları, çok merak edilen ama asla konuşulamayanları konuştu ve izah etmeye çalıştı. Bunu yaparken de esprili diliyle hem eğlendirdi hem eğitti. Psikiyatr, seksolog Haydar Dümen koronavirüs nedeniyle 91 yaşında hayatını kaybetti. İşte, ülkemizde cinselliği tabu olmaktan çıkaran Haydar Dümen’in hayatının kısa bir özeti...

Haydar Dümen’in 91 yıllık hayatının bilinmeyenleri

Haydar Dümen, 1931 yılında Yunan işgalinden henüz 8 gün önce kurtulan Uşak'ın İkisaray köyünde dünyaya gözlerini açtı.

O yıllarda yaşadığı zorlukları verdiği bir röportajda şöyle anlattı:

"Doğar doğmaz beni pireler sarmış, ertesi gün babam beni görünce başka bir eve taşınmışız. Ama hayatım boyunca o pireler gibi kanımı emenler eksik olmadı."

Haydar Dümen'in eğitim hayatı da öyle kolay geçmedi. Yaşadığı köyde okul olmadığı için dördüncü sınıfa kadar ailesinden ayrı başka bir köyde yaşama macerasını da şu sözlerle anlatmıştı:

"Başkasının evinde kalıyorum, nazlanamıyorum içim daralıyordu. Ama çareyi buldum. Kaldığım evin yaşıtım olan kızına aşık oldum. İlk aşk! Keyifliydi artık hayat. Böylece bunalıma girdiğim zaman, bir sonraki kapıdan kurtuluş yolu aramayı öğrendim."

Köy çocuklarına ilham verdi

Orta okula geçtiğinde ise Uşak'a öküz arabasıyla gitmek zorundan kalan Haydar Dümen, dayısının doktor ol ısrarları üzerine 1948 yılında İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi'ne girerek, sadece kendi eğitim hayatını değil, köydeki diğer çocukların eğitim hayatını da taçlandırdı.

O tıp fakültesini bitirene kadar köydeki hiçbir çocuk okumadı. Ancak Haydar Dümen mezun olunca 'Demek ki oluyormuş' diyerek köy çocukları okul yoluna koyuldu.

Belki de Türkiye'nin en ilginç soruları ona soruldu. Hepsine de titizlikle, bazen de muzipçe yanıt verdi. Bu okurlar için ilkti. Ancak şöhreti tuhaf sorularla başladı.

Haydar Dümen, o dönemi şöyle anlattı:

"3.5 yıl Erzurum numune hastanesinde çalıştım. Beni besleyen, bugüne getiren orada çalışmam oldu. Dünyada eşi benzeri olmayan hastalar, akıl almaz sorular geliyordu. Mutlaka cinsellik bir yere takılıyor. Hayat mecmuasında birkaç soruyla başlayan serüven, çuvallarla gelen mektuplara dönüştü."

Herkesin konuşmaya çekindiği cinsellik konusundaki yazıları nedeniyle yaşadığı popülerlik, 2010 yılında saldırıya uğramasına da neden oldu.

Bunca popülerliğin ve bunların getirdiği tehlikelerin yanında, bir eş, bir baba ve çok sevdiği kargalar ve köpekleriyle mütevazı bir hayat sürdü.

Silahlı saldırıya uğradı

Haydar Dümen, 2010 yılında Cihangir'deki ofisinde silahlı saldırıya uğradı. Dümen'in şoförü, bulduğu bir sopayla başına vurarak saldırganı etkisiz hale getirdi. Saldırganın silahının tutukluk yapması da Haydar Dümen'in yara almadan saldırıdan kurtulmasını sağladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN