Müzik ikonu David Bowie, son 50 yılın en etkili İngiliz sanatçısı seçildi

İngiliz televizyon kanalı Sky Arts, efsane isim David Bowie'yi en etkili sanatçı olarak seçti. Listede Ricky Gervais, Banksy gibi isimler de yer alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

2016 yılında 69 yaşında hayatını kaybeden David Bowie, ölümünden sonra da onurlandırılmaya devam ediyor. Ünlü İngiliz kanalı Sky Arts, efsane ismi son 50 yılında en etkili İngiliz sanatçısı olarak seçti.

Jüri heyetinin çeşitli ortamları aşma konusunda yeteneğini övdüğü Bowie, 140 milyonun üzerinde plak sattı ve onlarca filmde ve oyunda rol aldı.

Filmleri arasında 1983 yapımı Mutlu Noeller Bay Lawrence (Merry Christmas, Mr. Lawrence) ve 1986 filmi Labirent gibi filmler yer alıyor. Bowie, filmlerin yanı sıra, 1980’lerin başında The Elephant Man’in Broadway prodüksiyonunda sahnede Joseph Merrick olarak da rol aldı.

Sky Arts’ın listesinde Bowie’yi Sir Steve McQueen, ardından da Doctor Who ve It’s A Sin yazarı Russell T Davies ikinci ve üçüncü sırada yer alarak takip ettiler.

Ayrıca listede ilk 50’de Ricky Gervais, Steve Coogan, Banksy, Elton John ve Spice Girls de yer aldı.

Sky Arts Direktörü Phil Edgar-Jones şunları söyledi:

“İlk 10 listesi, yaratıcı sanatların tüm alanlarını kapsayan inanılmaz yeteneklerle dolu. Bu sanatçıların kendi endüstrileri üzerinde ve aynı zamanda daha geniş kültür üzerinde sahip oldukları etki şaşırtıcı.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN