Ünlü doktor Denis Kinane'den Covid-19 uyarısı! Ağzınıza dikkatli bakın, belirti çıkabilir!

Koronavirüs salgını Omicron varyantı ve alt türleriyle birlikte başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede hızla artarken, ünlü bilim insanı Denis Kinane'den endişe yaratan bir uyarı geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

İngiltere’nin önde gelen medya kuruluşlarından Express’e konuşan immünolog Denis Kinane, endişelendiren açıklamalarda bulundu.

Ünlü bilim insanı son dönemde koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerken, çok da bilinmeyen bir belirtinin hastalığın gidişatını değiştirebileceğini söyledi.

Kinane, “Geçen yıl aynı döneme göre hasta sayısında bir artış trendi var” dedi.

Covid-19 hastalarının ağzının içinde bir belirti olabileceğini söyleyen Kinane, “Koronavirüs hastalarında yüksek ateş, öksürük, koku kaybı gibi belirtiler olabilir fakat bir tane belirti var ki bu çok da fark edilmez ve ağzın içindedir” ifadelerini kullandı.

Sözcü'nün aktardığı habere göre; Kinane, Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt türleri sebebiyle hastalığın hızla yayıldığını söylerken hastaların ağızlarındaki belirtilerden birinin aft olduğunu söyledi.

Bilim insanları dil üzerinde pütürtü ve şişkinlik olabileceğini söylerken bu durumun birkaç devam edebileceğini söyledi.

Öte yandan Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmada da bu belirtinin görüldüğü doğrulandı.

Araştırmada, 59 koronavirüs hastasının belirtileri incelenirken hastaların 24’ünde yani yaklaşık yüzde 36.3’ünde aft çıktığı belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN