Koza dizisinin 1. bölüm fragmanı yayınlandı

Koza dizisinin 1. bölüm fragmanı yayınlandı

İki trans kadın oyuncu Bergüzar Bercan Meran ve Göksu Başaran'ın başrolde yer aldı Koza dizisinin 1. bölüm fragmanı yayınlandı. Dizi, YouTube'da yayınlanacak.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

İki trans kadın ve içinde hayatlarını sürdürmeye çalıştıkları; ötekileştiren, yok sayan, ıstırap dolu yaşam…  Bu çetin yaşamın bir de önyargı ve şiddetle dolu, şiddet kusmaya, ön yargı kusmaya hazır insanları var. Sude ve Sinem’in yaşam mücadelesi, görmezden gelinenleri görünür kılacak, güzel bir tesadüfte tüm gerçekleri ve ötekinin ötekisi sayılan tüm gerçekleriyle görünür olacaktır.

Kadın, erkek, trans ve tüm bireyler, kozalarından çıkmış kelebekler gibi rengârenk çiçekler üstünde, gökyüzünün berrak maviliğine doğru kanat çırpacaklar.

  Koza, iki kelebeğin kanatlarında tüm dünyanın renklerini ve güzelliklerini siz değerli takipçilerimize iyi ve acı yönleriyle ifade edecek.

****

Sude, hasta-yatalak annesinin hayatta kalmasını sağlamak ve iyileşmesi adına gece zorunlu sex işçiliği yapar, tüm geçimini de bu işten sağlar. Hasta annesi, Sude'nin bu işleri yapmasından rahatsızlık duymasına rağmen, hastalığından mütevellit hiç bir tepkide bulunamaz. Zorlu hayat mücadelesi, Sude'yi ne kadar güç durumda ve çaresiz bıraksa da Sude bu hayatta yalnız değildir. Sinem ise Sude’nin hayatında farklı bir tarafta devam etmekteyken, ne Sinem Sude’yi tanır ne de Sude Sinemi. Şiddete eğilimli olan Sinem’in babası ise Sinem’in dönüşümünden pek istençsiz ve tepkili olan baba, sorgusuz bir şiddetle Sinem’in yaşamını cehenneme çevirir.

  Oysa kozalarından gün yüzüne zorlu bir direnç göstererek çıkan rengârenk kelebeklerin hayatı ve hayat mücadelesi, tüm insanlığın farkında olmadığı ortak, kutlu mücadelesidir... “Koza” dizi filmi, insani eşitliği haykıracak, cinsel kimliklerin özgürlüğüne şarkılar dizecek, toplum içinde görmezden gelinen, şiddete maruz bırakılan, yaşam hakları elinden alınan tüm bireylerin ve yok sayılan kültür, kimlik ve yaşam biçimlerinin de yaşayabileceği bir dünyanın mümkün olacağını anlatacaktır.

 Acı ve gerçek hayatların yaşanmışlığından esinlenerek senaryolaştırılan, "Koza" dizisi, YouTube @kozadizi kanalında yayınlanacaktır.