‘Tohum’ filminin fragmanı görücüye çıktı

Genç yönetmen Merve Kuş Mataracı’nın uzun süredir merakla beklenen filmi ‘Tohum’un fragmanı nihayet görücüye çıktı. Sosyal medyada büyük ilgi gören fragman, heyecan yarattı.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

Dünya prömiyerini Amerika'nın Washington eyaletinde medeni haklar ve insan haklarını merkezine alan 9. Whistleblower Zirvesi ve Film Festivali’nde yapan, genç yönetmen Merve Kuş Mataracı’nın yazıp yönettiği kısa film ‘Tohum’un fragmanı sinemaseverlerle buluştu. Fragman, sosyal medyada oldukça ilgi gördü.

Filmde Nazire Ekici, Parvız Shokoohi, Rabia Balcı, Vahap Farzaneh, Aynur Kalay gibi isimler rol aldı.

Filmin müziğini Ergin Ustaoğlu yaparken kameraman olarak Karim Marefat görev yaptı. Mutluluğunu sosyal medya hesabından paylaşan Matarcı, “Kısa filmimin fragmanını nihayet sizlerle paylaşıyor olmaktan dolayı mutluyum! :)” dedi.

Merve Kuş Mataracı, ‘Tohum’ filmiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Hikâye; iki farklı ülkede, (İran ve Türkiye) iki ayrı hastalık sonucu çocuğu olmayan, iki orta yaş kadının yaşamlarından kısa bir bölümünü anlatmaktadır. Toplumun kadına, erkeğin kadına, kadının kadına şiddetini anlatırken, toplumun 'öteki' olarak gördüğü kadını 'üreyemediği için değersiz' oluşun yıkıcılığıyla yüzleşmek zorunda bırakır. Konuyu gündelik hayatin estetikleştirilmesiyle, bir kültür uzamı olarak minimal tarzda ele alan film, o toplumu oluşturan bencil insanların bakış açılarını da izleyiciye göstererek, anlatmaya çalışır. Diğer yandan başka bir kadının yardımı ile bu sorunla başa çıkabilen diğer karakterimiz, filmi umutla bitiriyor. J.P. Sartre'nin de dediği gibi, hayat umutsuzluğun öteki tarafında başlar. Bu filmde yanımda olan tüm arkadaşlarıma minnettarım!”