Oyuncu Dilek Çelebi, 'Doğaçlama Tiyatro Ligi'ni anlattı - Betigül Ceylan

Oyuncu Dilek Çelebi, 'Doğaçlama Tiyatro Ligi'ni anlattı


Magazin Mahallesi Köşe Yazarı Betigül Ceylan’ın röportaj konuğu Modern Doğaçlama Tiyatro’nun ilk kurucularından olan ve aynı zamanda da oyuncu Dilek Çelebi oldu.

İşte o keyifli röportaj:

Ben kendisini ilk olarak Gold Yapım’ın “Darısı Başımıza” dizisinin Resmiye’si olarak tanıdım. Ve o karakter benim için inanılmaz eğlenceli ve çok güldüğüm bir karakterdi. Kendisiyle de tanıştığımızda o enerjinin tamamen doğal, içten gelen bir şey olduğunu gördüm.

Sizler de onu tanıyorsunuz biliyorum. Şimdi sohbetimizi okudukça daha da çok seveceğinizi düşünüyorum.

Merhaba Dilek. Nasıl başladı oyunculuk?

17 yaşında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda kursiyerlik yaparak başladım diyebilirim. Ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldum.

Ardından televizyon kariyerin nasıl geldi?

Fox TV'de “Anında Görüntü Show” tecrübe kazandığım ve tanındığım önemli bir projeydi. Daha sonrasında içlerinde senin de sevdiğin “Darısı Başına” olmak üzere bir çok proje oldu.

“BKM MUTFAK ev sahipliğinde Doğaçlama Tiyatro Ligi'ni Kurdum”

Ve benim sana bir kez daha hayran olduğum, gülmekten karnıma krampların girdiği Doğaçlama Tiyatro Ligi'nden bahsetsene biraz Magazin Mahallesi okurlarına...

Modern Doğaçlama Tiyatro'nun ülkemizdeki ilk kurucularındanım.

2006-2009 yılları arasında Anında Görüntü Show ile ülkemizde popüler bir iş haline geldi. Şu an Türkiye genelinde birçok amatör ve yarı amatör ekip Doğaçlama Tiyatro ile ilgilenmekte.

Sahne üstünde ve gerisinde biçimin yaygınlaşması ve toplulukların kabiliyet kazanması için gönüllü birçok proje düzenledim ve yer aldım. Hal böyle olunca kurucularından biri olduğum Modern Doğaçlama Tiyatro ile ilgilenen bir çok ekibin, beklenti ve hayallerine de tanık oldum. 2015 senesinin sonunda hazırlıklarımı tamamlayıp, 2016 tiyatro sezonunda BKM Mutfak ev sahipliğinde Doğaçlama Tiyatro Ligi'ni kurdum. Lig ve Turnuva Marka ve Patent haklarını aldım.

Nedir bu Doğaçlama Ligi?

Şöyle anlatayım...

Oyuncular hiçbir metne bağlı kalmadan oyunların kurallarını ve sürelerini daha önceden bildiği, çıkış noktalarını ise seyircilerinden aldığı, doğaçlama oyunlar oynarlar.Oyunların kurallarını ve sürelerini, gecenin sunucusu modere eder. Moderatörlüğü ben yapıyorum.

Her hafta dört takım yarışır. Oyunların kazananı haftalık puan tablosuna adını yazdırır. Bir tiyatro sezonunun sonunda bir şampiyonlar bir de Süper Lig'den toplam 16 takım yarışır ve sadece iki lig karşılaşmasından iki şampiyon takımı seçeriz.

Sloganımız "Tarafını seç taraftarı ol" : )

Sevgili okurlar sahnede izlemelisiniz, böyle kurallardan ibaret değil inanılmaz keyifli ve çok interaktif bir oyun. Seyirciyi de oyunun içine çekiyorsunuz di mi?

 Ya evet elbette. Seyirci her an akışın içerisinde. Seyircilerimizden oluşturduğumuz bir jürimiz var her şeyden önce. Ve doğaçlama sürecini başlatan tüm cümleler seyircilerimizden geliyor. Yani öncesinde kimsenin hazırlandığı filan yok. Bizlerin de tabi.

Ben Dilek Çelebi, Taner Rumeli ve Emrah Aktürk ile Youtube üzerinden her cumartesi saat 21:30 da canlı gerçekleştirdiğimiz “Evinde Doğaçlama Show” programımız var. İzleyicilerimizi bekliyoruz.

Organik doğaçlama desene:))

Peki bu “Pandemi” süreci nasıl etkiledi sizleri?

Geçtiğimiz senenin başında bütün dünya ile boğuştuğumuz ve hala etkisini yitirmeyen pandemi süreci her iş gibi bizim işimizi de sekteye uğrattı. Hal böyle olunca dijital dönüşüme ayak uyduranlardan olduk. Aynı üniversiteden mezun olduğum arkadaşlarımın kurduğu "Evinde" Youtube kanalında Taner Rumeli ve Emrah Aktürk ile "Evinde Doğaçlama Show" formatında yönetmenlik ve oyunculuk yapmaya başladım. Şu an çok yeniyiz ama Doğaçlama Tiyatro'nun oynamak isteyen için "yerim dar" diyene bahane olmadığını her yerde, her mecrada, oynana bildiğini 21 senedir deneyimledim.

Pandeminin etkilerinin azalmasını ve yeni rahatlamaların gelmesi ile seyircimizle yüz yüze olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Oyun birleştirir, oyun iyileştirir benim motto cümlem. 7'den 70' e bütün yaş grupları Doğaçlama Tiyatro öğrenebilir ve deneyimleyenler. Bizimle iletişimde olmak için ligin Instagram hesabını takip edebilir. Online bir eğlenceye seyirci olmak için ise her cumartesi saat 21:30 da "Evinde Tiyatro" Youtube kanalından "Evinde Doğaçlama Show"u izleyebilirler.

Seyircinizi özlemişsiniz belli oluyor. İfadelerinden ve sesinin tonundan anladığım bu. Seyirci de sizleri özledi. Peki Dizi projeleri ne durumda? sizi ekranda görmeyi de çok özledik.

En son TRT 1'de “Tutunamayanlar” projesindeydim. Çok keyifli bir diziydi. Farklı bir işti. Ama maalesef pandeminin ağır koşullarının olduğu ilk dönemlere denk geldi.

Ben de çok istiyorum, ben de izleyicilerimi çok özledim. En kısa zamanda bir proje ile buluşuruz umarım.
Çok teşekkürler sevgili Dilek Çelebi.

Çok kıymetli okurlarım görüş ve yorumlarınızı bekliyorum. Eleştiri, övgü ne isterseniz yazın efendim :) çok da linç etmeyin tabi:))

Sevgiler...

betigulce@gmail.com

betigulce@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI