Kadının Erki - Damla Zararsız

Kadının Erki


Burada ilk yazımda ‘Size anlatacaklarım var.’ demiştim. O günden bu yana farklı konularda içimden geçenleri, aklıma gelenleri, kalbimin damlalarını döktüm buraya ve dolayısıyla size...

Bugüne kadar yazdığım en hassas konu bu. 

Öncelikle başlığım alıntıdır. Sayın Avukat Feyza Altun’un aynı adlı kitabından bahsedeceğim bu yazıda. 

Kitaba geçmeden, neden kitabın adına dikkat çekmek istediğimi açıklamak isterim. Erk kelimesi güç anlamına gelmektedir. Devam etmeyeceğim. Size düşünme payı bırakarak kitaba geçeyim. 

Yazarımız aktivist bir avukat. Hani Exxen’de yayınlanan Hükümsüz isimli dizide Burçin Terzioğlu’nun canlandırdığı Esma karakterini izlerken aklımızdan geçen ”Sahiden var mı böyle güçlü, mazlumun yanında duran avukat?” sorusu var ya, işte o sorunun en güzel cevabıdır. Üstelik kurmaca karakterlerden farklı olarak kişiliği ile mesleki birikimi ile ve bilgisiyle elini taşın altına koymaktan da çekinmeyen bir avukat. 

Gelelim kitaba... 

Kitapta, öyküler ve karakterler üzerinden kadınların maruz kaldığı fiziksel, psikolojik, cinsel istismar ve siber zorbalık gibi konular ele alınmış. Üstelik öyle olayı anlatıp “Vah vah!” deyip bırakmamış. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında-gönül ister ki kimse karşılaşmasın-nasıl davranılması, ne yapılması gerektiği de herkesin anlayacağı bir dille anlatılmış.

Bitti mi? Hayır. 

Sayın Altun aynı zamanda hazır dilekçe örneklerine de yer vermiş. Ayrıca benim kitaptan aldığım önemli bir mesaj daha vardı.

Şiddet, istismar, zorbalık gibi durumların herhangi bir kesime ait olmadığı öykülerde yer verilen karakterlerle belirtilmiş. Tüm bunların üzerine bir de yazarımız iletişim bilgilerine yer vererek her zaman destek olabileceğini belirtmiş.

Son olarak da boşanma, nafaka gibi hukuki hak arama süreçlerinde de rehber niteliğinde bir kitap. Dilerim, bu bilgilere hiç ihtiyacınız olmaz.

Keşke bunlar hiç kimsenin başına gelmese de bunları konuşmak, yazmak zorunda kalmasak. Ama ne yazık ki, neredeyse her gün aldığımız şiddet haberleri bizi bu acı gerçekle yüzleştiriyor.

Ben de haberleri izleyip, okuyup üzülmenin ötesine geçerek bu faydalı kitaptan ve yazarından bahsetmek istedim.
Bilindik cümleleri tekrar etmek istemiyor ama son olarak eklemek istiyorum ki, şiddet kader değildir. 

Beni ben yapan, tanıdığım en güçlü kadın canım annem başta olmak üzere tüm güçlü kadınlar iyi ki varsınız. Dünya daha güzel bir yer olacaksa ancak sizin sayenizde...

Emeğinize sonsuz teşekkürler Feyza Altun.

magazinmahallesi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Eyl

Cevap hakkı

30Ağs

Okul deneyimi…

20Ağs

Okuyalım mı?

26Tem

İyi yolculuklar

18Haz

Okumuş insanın hâli