Dizilerde son durum ne? - Mehmet Şahincileroğlu

Dizilerde son durum ne?


Ekranda dizi savaşları devam ediyor. Kıran kırana bir mücadele var. Özellikle bazı diziler var ki, adeta yayınlandığı güne ambargo koymuş durumdalar. Tabi, bir yandan koronavirüs pandemisi ile mücadele devam ederken dizilerin yeni bölümlerinin ekrana gelmesi de zaman zaman aksıyor. Çünkü, ister istemez arada setlerde korona vakaları oluyor. Mecburen karantina süreci sona erinceye kadar çekimlere ara veriliyor. Tüm bunlara rağmen işte gün gün dizilerin son durumları…

Yasak Elma (FOX), Çukur (Show TV), Uyanış Büyük Selçuklu (TRT 1), Maraşlı (atv) ve Sefirin Kızı (Star TV), Pazartesi günlerinin dizileri. Uyanış Büyük Selçuklu, Yasak Elma, Çukur arasında seyir keyfi yüksek bir rekabet var. Maraşlı, bu dizileri takipte. Fırsat kolluyor. Ne yazık ki, Sefirin Kızı’na Tuba Büyüküstün de çare olamadı. Oysa ki, beklentiler reyting konusunda çok farklı idi.

Salı günleri Masumlar Apartmanı (TRT 1), Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (atv), Hekimoğlu (Kanal D) ve Baraj (FOX) dizilerinin mücadelesi var. Masumlar Apartmanı ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz arasında zirve zaman zaman yer değiştiriyor. Dikkatimi çeken bir diğer dizi de Baraj. Arada reytinglerde yükselmeler yaşasa da sezon sonu final yapacak gibi görünüyor. Hekimoğlu, hakikaten kayıplarda. Tehlike çanları çoktan çalmaya başlamış. 

Çarşamba günleri Sadakatsiz (Kanal D), Kuruluş Osman (atv), Doğduğun Ev Kaderindir (tv8), Benim Adım Melek (TRT 1) ve Masumiyet (FOX) dizileri var. Kuruluş Osman ile Sadakatsiz’in yayınlandıkları günden bu yana aralarında kıran kırana bir mücadele var. Doğduğun Ev Kaderindir, Benim Adım Melek ve Masumiyet’in reytingleri hiç iç açıcı değil. Hele hele, sosyal medyada çok konuşulan Masumiyet, benim için bir hayal kırıklığı oldu. Demek ki, neymiş! Bir dizinin sosyal medyada çok konuşulması demek, onun reytinglerinin iyi olacağı anlamını taşımıyor. Burada bir parantez açarak Kırmızı Kamyon dizi ile ilgili de bir bilgiyi paylaşmak isterim. Show TV'de ekrana gelmeye başlayan dizinin yayını, kanal yönetimi tarafından Haziran ayına kaydırıldı. Yani Kırmızı Kamyon dizisi Haziran ayında Show TV'de ekrana gelecek.

Perşembe günleri Bir Zamanlar Çukurova (atv), Mucize Doktor (FOX), Alev Alev (Show TV), Bir Zamanlar Kıbrıs (TRT 1), Camdaki Kız (Kanal D) ve Akrep (Star TV) dizilerinin reyting savaşı var. Bir Zamanlar Çukurova, zirveyi kimseye kaptırmaya niyetli değil. Ancak bu hafta ekran yolculuğuna başlayan Camdaki Kız, önümüzdeki haftalarda sürpriz yapabilir. Geçtiğimiz hafta ilk bölümü ile ekrana gelen Bir Zamanlar Kıbrıs da umut veren işlerden. Yeni başlayan bu iki dizi, Mucize Doktor’u iyice ateşe attı. Alev Alev ve Akrep, ilk 10’a bile giremiyor.

Cuma günleri Kırmızı Oda (tv8), Arka Sokaklar (Kanal D), Ramo (Show TV), Akıncı (atv), Son Yaz (FOX), Payitaht Abdülhamit (TRT 1), Seni Çok Bekledim (Star TV) dizilerini izliyoruz. Kırmızı Oda ve Arka Sokaklar arasında zirve zaman zaman değişiyor ama bu iki dizinin yerlerini başka yapımlara kaptırmaya pek niyetleri yok. Ramo, gel-git yaşarken Son Yaz arada sürpriz yapabiliyor. Payitaht Abdülhamit için durum hiç içi açıcı değil. Akıncı ise, ilk 10’a bile giremiyor. Seni Çok Bekledim, reytinglerde yayınlandığı ilk günden bu yana 11 bölümde beklentileri karşılayamadı. Bu hafta yayınlanan bölüm ile ekrana macerası sona erdi gibi. Çünkü önümüzdeki hafta Cuma günü yerine ‘Kuzeyin Oğlu Volkan Konak’ programı yayına başlıyor. 

Cumartesi günleri Kuzey Yıldızı İlk Aşk (Show TV), Gönül Dağı (TRT 1), Kardeşlerim (atv) ve Savaşçı (FOX) dizileri var. Savaşçı’nın yeni sezonu başladı. Reytinglere nasıl yansıyacağını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Gönül Dağı, zirveyi bırakmaya niyetli değil. Kardeşlerim, fırsat kolluyor. Kuzey Yıldızı İlk Aşk, son zamanlarda reytinglerde büyük bir düşüş yaşıyor. Özellikle Gönül Dağı ve Kardeşlerim’in yayına başlaması Kuzey Yıldızı İlk Aşk’a büyük darbe vurdu. Gidişatı pek parlak değil. Normalde Cumartesi günleri FOX’ta Sen Çal Kapımı ekrana geliyordu. Ancak dizinin sezon finali yapacağı konuşulurken bir anda yerine Savaşçı yayına alındı. Böylece, Sen Çal Kapımı da sezonu kapatmış gibi oldu. Dizi, yaz sezonunda yeniden ekrana gelecek.

Pazar günleri Arıza (Show TV), Kefaret (FOX), Menajerimi Ara (Star TV), Teşkilat (TRT), Hercai (atv) dizilerinin ekran mücadelesi var. Teşkilat, yayınlandığı günden bu yana zirveye ambargo koydu. Kefaret’in reytingleri pek de iyi olmasa da ilk 10’a girmeyi başarıyor. Arıza, bu akşam (Pazar) final yapıyor. Hercai için tehlike çanları çoktan çalmış durumda. Günü değişse de bu bile reytinglerin yükselmesine çare olamadı. Menajerimi Ara, reytinglerde son haftalarda büyük düşüş yaşıyor. Böyle gider mi? Bekleyip göreceğiz.

Ekran savaşında son durum bu…

magazinmahallesi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30May

Dizilerin karneleri verildi

11Nis

Dizilerde son durum ne?

03Şub
21Oca
14Oca