Usta sanatçı Abdurrahman Yağdıran hayatını kaybetti

Ne müzikten ne de mesleğinden vazgeçmeyen usta sanatçı Abdurrahman Yağdıran 88 yaşında hayatını kaybetti. Yağdıran, Devlet Bahçeli'nin de en çok sevdiği müzisyenlerden biriydi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

8 senelik hayatının büyük kısmında hem postacılık yaptı hem de gönül verdiği müziğini yapmaktan hiç vazgeçmedi Abdurrahman Yağdıran.

1934 yılında Adana’nın İstiklal Mahallesi’nde doğdu. Babası İbrahim Bey, annesi Suphiye Hanım’dır.

1950 yılında ilk bestesi olan “Ateşli Aşkımın Sonu Gelmeyecek mi” isimli şarkıyı Adana’da pamuk tarlasında besteledi. 1952 yılının Haziran ayında sözleri Mustafa Malkoç’a ait olan “Hiç Kimseyi Sevmedim” isimli saba şarkıyı besteledi. Hiç müzik aleti çalmadan bu besteleri yaptı.

1955-57 yıllarında İstanbul Selimiye Kışlası’nda askerliğini yaptığı dönemde okuma-yazmayı öğrendi, askerlikten döndükten sonra ilkokul diplomasını aldı ve PTT idaresine “postacı” olarak girdi.

1959 yılında Kazım Sanrı’nın teşviki ile Halk Eğitimi Merkezi Müzik Kolu’na girdi. İlk olarak bağlama çalmasını öğrendi. Kazım Sanrı ve Kazım Karaörs’ten faydalandı. Eczacı Mahmut Akan, Ali Şenozan (Ali Kaptıkaçtı), ve Arif Nihat Aka’dan usul, nota ve makamat dersleri aldı.

1962 yılında Adana PTT İdaresi’nde postacılık yaparken, müzik çalışmalarını birlikte yürüttü ve kendi bestesi olan ”Postacı, postacı canım gülüm postacı” şarkısını yaptı.

Devlet Bahçeli'nin çok sevdiği usta sanatçı Abdurrahman Yağdıran hayatını kaybetti

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN