Oyuncu Robert Morse, hayatını kaybetti

Mad Man'de Bertram Cooper'ı canlandıran sinema ve tiyatronun ödüllü oyuncusu Robert Morse, 90 yaşında hayatını kaybetti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Mad Men'de canlandırdığı Bert Cooper karakteriyle herkesin tanıdığını efsanevi oyuncu Robert Morse, 90 yaşında aramızdan ayrıldı.

Haber Global'in derlediği bilgilere göre Morse, Mad Men öncesinde "How to Succeed in Business Without Really Trying" müzikalindeki rolüyle büyük sükse yapmış ve Tony Ödülü'nün kazanmıştı. Morse, Shepherd Mead'in öyküsüne dayanan bu yapımda cam temizleyiciliğinden büyük bir şirketin yönetim kurulu başkanlığına kadar yükselen hırslı J. Pierrepont Finch rolünü canlandırmış ve adeta sansasyon yaratmıştı.

İlk kez 1961 yılının Ekim ayında sergilenen oyun 1965 yılına kadar bin 400'den fazla kez sahnelenmişti. Oyun o kadar başarılı olmuştu ki, toplam 7 Tony Ödülü ve drama dalında 1 Pulitzer ödülü kazanmıştı. Morse müzikal dalında en iyi aktör ödülünü kazanmıştı.

Oyunun film versiyonu 1967'de çekilirken Finch rolünü yine Morse oynadı. Ancak onu dünyaya tanıtan asıl rolü ise bir televizyon dizisi olan Mad Men'de canlandırdığı Bert Cooper rolü olmuştu.

18 Mayıs 1931'de Massachusetts, Newton'da doğan oyuncu Truman Capote rolüyle 1990 yılında ikinci Tony Ödülü'nü kazandı.

PBS'te American Playhouse'daki canlı performansıyla ise 1993 yılında Emmy Ödülü'nü kazandı. Mad Men'deki rolüyle de 5 kez Emmy'ye aday gösterildi.

Her ne kadar tiyatro performansıyla öne çıksa da Morse, 1960'lı yıllarda birçok komedi filminde de boy göstermişti. Bunlar arasında The Loved One ve A Guide for the Married Man sayılabilir.

Babası sinema salonu sahibi, annesi ise piyano öğretmeni olan Robert Morse, Kore Savaşı'nda da görev yapmıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN