Sinovac aşısı olanlar dikkat! Fahrettin Koca büyük tehlikeyi açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Sinovac aşısı olan vatandaşların üçüncü doz aşıyı olmaları gerektiği zaman dilimini açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Bakan Koca, iki doz Sinovac aşısı olanların 3 ay sonra üçüncü doz aşı olması gerektiğini vurguladı.

Aktif vakaların çoğu tam aşı olmayanlar

Koca, Covid-19 sonucu hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu söyledi. Koca ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Tek doz aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını söyleyen Koca, vakaların şu anda en yoğun olarak 15-45 yaş grubu arasında görüldüğünü söyledi.

3 ay sonra 3. doz olunmalı

2 doz Sinovac aşısının üzerinden 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini vurgulayan Koca, "Özellikle elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır." dedi.

"mRNA aşısının koruyuculuğu devam ediyor"

Koca, mRNA aşısı için ise "İki aşının mutlak yapılması gerektiğini biliyoruz. mRNA aşısı için hatırlatma dozu için yaptığımız çalışmalarda koruyuculuğunun devam ettiğini biliyoruz. 8 ay sonra riskli grupta daha önemli olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN