WhatsApp, süreli mesajlar özelliğindeki büyük eksikliği giderdi

WhatsApp, sohbetin belirli bir süre sonra otomatik silinmesini sağlayan süreli mesajlar özelliğine 'varsayılan' seçeneği getirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz yıl gizlilik odaklı süreli mesajlar özelliğini tanıttı. Birebir sohbetlerde ve gruplarda, mesajların hem alıcıdan hem de göndericiden kalıcı olarak silinmesine olanak sağladı.

Shift Delete’te yer alan habere göre, WhatsApp kullanıcılarına göre süreli mesajların önemli bir dezavantajı vardı; her seferinde manuel olarak aktifleştirilmesi gerekiyordu. Meta bünyesinde faaliyet gösteren platform, geri bildirimler doğrultusunda bu özelliği revize etti.

WhatsApp süreli mesajlar, varsayılan yapılabilecek

WhatsApp’ın mobil uygulamasına gelen güncelleme ile, önceden manuel olarak aktifleştirilmesi gereken süreli mesajları varsayılan yapmak mümkün oldu. Şirket böylelikle, her yeni sohbet başlatıldığında süreli mesajların otomatik olarak devreye girme imkânını kullanıcılara tanıdı. Özellik aktif edildiğinde mesajlar 24 saat, 7 gün veya 90 gün sonra kendiliğinden silinecek.

Süreli mesajları varsayılan olarak açmak için aşağıdaki adımları takip edin:

•WhatsApp ayarlarına girin.

•Hesap > Gizlilik bölümünü açın.

•Varsayılan mesaj süresi bölümünde 24 saat, 7 gün ya da 90 gün seçeneklerinden birini seçin.

Artık ileriye dönük olarak tüm yeni mesajlar, belirlediğiniz süre sonunda otomatik olarak silinecektir. WhatsApp’ın açıklamasına göre süreli mesajları yalnızca bireysel sohbetlerde varsayılan yapılabiliyor, gruplarda ise eskiden olduğu gibi manuel olarak aktifleştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca süreli mesajları varsayılan yaptığınızda, mevcut mesajlar bu tercihinizden etkilenmiyor. Örneğin özelliğin açık olmadığı bir sohbet, varsayılan yapsanız bile süreli mesajlar kapsamına girmiyor ve otomatik olarak silinmiyor. Dolayısıyla sadece yeni görüşmelerde geçerli olduğunu hesaba katmanızda fayda var.

Süreli mesajlar için unutulmaması gerekenler

WhatsApp, web sayfasında paylaştığı bilgiler ile kullanıcılara şu uyarıları yaptı:

•Bir kullanıcı 24 saatlik, 7 günlük veya 90 günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa ilgili mesaj sohbetten kaybolur. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.

•Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin seçtiğiniz süre sona erdikten sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.

•Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildiği sohbetten kaybolmaz.

•Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dahil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN