Küçük işletmeler için Instagram tüyoları - Çiğdem Avcu

Küçük işletmeler için Instagram tüyoları


Bir önceki yazımda adım adım marka oluşturmaktan bahsetmiştim. Bu adımları takip edecek ve pazarlamaya katkı sağlayacak sosyal medyayı da unutmamak gerek tabi... Malum, çağımız dijital pazarlama gücünün etkisinde ve oluşturduğumuz markaya en uygun hedef kitleye ulaşacağımız yer ise; sosyal medya platformları…

Peki, markanıza en uygun mecra hangisi?

Markanızı pazarlayacağınız en doğru platform, müşterilerinizin olduğu platformdur. Bunun için öncelikle gerekli olan şey; sosyal medyalardaki kullanıcı istatistiklerini incelemek… Bu hedef kitle analizi ile markanızın hitap ettiği yaş grubuna, ilgi odağı olan konulara, hatta rakip analizine ulaşabilirsiniz. Yapılan bu analizle, markanızın hangi sosyal medya platformlarında doğru hedef kitleye rahatlıkla ulaşabileceğini görebilir ve markanızın dijital yol haritasını oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Hedef kitledeki müşterilerin hareketi, markanızı yönlendirmeniz için önemli bir ipucudur. İşletmenizle ilgilenen kitlelerin sosyal medya platformlarındaki varoluş sebepleri çoğunlukla ilham almak, ilgilendikleri markalarla direkt bağlantı kurmak, yeniliklerden haberdar olmak, ekonomik açıdan uygun ve çeşit açısından zengin pazar arayışı ile yeni şeyler keşfetmektir. Tıpkı işletme sahiplerinde olduğu gibi…

Instagram, hemen hemen tüm sektörlerin gözbebeği haline gelmiş durumda. Dünya çapında her ay kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde artış gösteren Instagram, takdir edersiniz ki işletmeler için bulunmaz bir pazarlama ağı. Tabi doğru kullanıldığı zaman her sosyal medya platformu ve erişim sağlayacak tüm dijital araçlar, her an bize ivme kazandıracak gelişmeler sunacaktır.

Kullandığımız her mecra, sektörlere göre farklı içerik ve paylaşımlar gerektirdiği gibi, Instagram için de bazı farklılıklar dikkatleri daha üzerinde toplayarak etkileşimi arttırmaktadır. İşte tüm küçük işletmelere fikir  verebilecek bazı içerik tüyoları…

Örneğin, bir gayrimenkul işletmesine sahipsiniz ve Instagram’da bir işletme hesabınız var. İş için aktif olmanız, size marka güveni ve sadakati sağlayacaktır. Portföyünüzde yer alan evleri pazara sunarken, insanların duygularına ve ihtiyaçlarına yönelik dokunuşlar, portföyünüzü daha cazip kılacaktır. Evler, insanların huzur bulduğu yaşam alanlarıdır. Pazarlamak istediğiniz bir projeyi, mutlu ve huzurlu yaşam içeren görüntülerle  kurgulayarak oluşturduğunuz bir video ile bütünleştirirseniz, etkileşiminizde fark yaratacak geri dönüşler alabilirsiniz. Instagram’da videolu anlatımlar, insanların oldukça ilgisini çekmektedir.

Bir diğer örnek ise gıda sektörü… Bir aşçıysanız ya da bir restoran sahibiyseniz yaratıcı ve görsel içerikler oluşturmanız sizin için çok önemli. Özellikle sağlıklı beslenmeyi vurgulayan yemek tariflerini kısa videolarla takipçilerinize sunabilirsiniz. Yine çocuklar için sağlıklı ve besleyici lezzet sunumları hazırlayabilir, özellikle ebeveynlerin ilgisini çekecek paylaşımlar yapabilirsiniz.

Eğer kişisel olarak bir iş yapıyorsanız, bir kariyer koçu veya bir yaşam koçuysanız, yaşam ve insan odaklı olduğunuzu düşünerek o duyguyu yansıtmaya özen göstermelisiniz. Hedefler, problem çözme, iletişim ve ilişkiler konusunda kısa videolarla anlatımlar, özlü ve kişisel gelişim içerikli mottolar, canlı yayınlarda seanslar, öncesi ve sonrası gelişim sürecini anlatan çalışmalardan faydalanabilirsiniz.

FOTOĞRAF SANATÇISI: Görsel olarak bu kadar zengin bir platformda ilk akla gelen iş fikirlerinden biri de fotoğrafçılık olsa gerek. Fakat burada en iyi, en farklı ve en ilgi çeken olmak gerek. Instagram’da Keşfet’te yer alan her fotoğraf; tıpkı fotoğrafçıların dükkan vitrinlerinde en öne koyduğu fotoğraflar gibidir. Ve doğal olarak en iyisini sergilemeniz gerekir.

BLOGGER: Yaşam tarzı, seyahat, yemek gibi hedef kitlelere hitap edecek birçok alanda püf noktalar içeren içerikler oluşturabilir, yazılarınızla ve videolarınızla zenginleştirebilirsiniz. Birçok markalarla işbirliği yaparak gelir sağlayabileceğiniz gibi etkileşiminizi de arttırabilirsiniz.

MÜZİSYEN: Müzik ve sanat olmazsa olmazıdır Instagram kullanıcılarının. Özellikle 15 saniyelik story videoları, Reels videoları şu sıralar etkileşimi oldukça arttıran paylaşımlardır. Burada önemli olan, insanların paylaşmasını ve sanatınıza kendi yorumunu katarak ilgi göstermelerini sağlamaktır. Zaman zaman yapacağınız canlı yayınlarla dinleyicilerinizle buluşmanız, hem sıcak bir ilişki kurmanızı hem de aktif olarak iletişimde kalmanızı sağlayacaktır.

ORGANİZATÖR: Yaşam boyunca etkinliklerin en önemli iş kolu olan organizatörler, şu sıralar canlı ve online etkinlikler planlayarak Instagram’ın potansiyel müşteri kitlesine rahatlıkla ulaşabilir.

ANTRENÖR: Eğer bir antrenörseniz, Instagram size spor alanında kişisel çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz muhteşem bir alan sunuyor. Çekeceğiniz kısa egzersiz videoları, bilgi içerikli postlar, yağ yakıcı ve vücut şekillendirici hareketler ve canlı yayınlar, hedef kitlenizle kısa sürede verimli bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Örnekler çoğaltılabilir fakat Instagram’da asıl etkileşimi arttırmak için herkesin dikkat etmesi gereken en önemli 4 madde ise şöyle:

·        GÖRSEL KALİTE

·        PAYLAŞIM SAATLERİ

·        HASHTAG

·        HEDEF KİTLE

·        Özellikle işletme sahiplerinin paylaşımlarındaki görsel kalite ve özgünlük, kurumsallık ve güvenilirlik açısından hitap ettiği kesimin dikkatini çekmektedir. Bununla birlikte görsele uygun metin açıklaması da konunun bütünüyle oldukça ilgilidir.

·        Uygun hashtag çalışması yaparken kurumun adı da muhakkak hashtag içinde yer almalı ve görseli en iyi anlatan 5-10 hashtag seçilmelidir. Instagram bize 30 hashtag seçeneği sunmuş olsa da hepsini kullanmak zorunda olduğumuz bir durum söz konusu değildir. Biz içeriğimize en uygun hashtaglerin popüler kitlesine erişerek, ulaşmamız gereken kesimle kurduğumuz bağlantı sayesinde erişim kazanacağız.

·        Doğru hedef kitleyi belirlerken de, Instagram istatistiklerde bulunan ve hesabımızla etkileşim sağlayan yaş gruplarına ve cinsiyetlerine, hatta yaşadıkları konumlara rahatlıkla ulaşabiliriz. Eğer doğru analiz eder ve bu analizleri hashtag ve sponsorlu tanıtım reklamlarıyla doğru eşleştirebilirsek, kısa sürede Keşfet’e düşerek kitleyi büyütmemiz kaçınılmaz olacaktır.

·        Ve en önemlisi paylaşım saatleri… Instagram istatistiklerinizden en uygun paylaşım saatlerine ulaşabileceğiniz gibi, genellikle hafta içi saat 12:00 ile 13:30 arası ve akşam 21:00’dan sonra yaptığınız paylaşımların etkileşimi yüksek olacaktır.

Her şeyin temelinde "farklı olmak, fark yaratmak" ilkesiyle adım atmak, her ne alanda olursa olsun başarının kapılarını açmak için önemli bir başlangıçtır. 

Yollarımız açık, adımlarımız farklı olsun.

***

INSTAGRAM TIPS FOR SMALL BUSINESS

In my previous article, I talked about building a brand step by step. Of course, we should not forget the social media that will follow these steps and contribute to marketing ... As you know, our age is under the influence of digital marketing power and the place where we will reach the most appropriate target audience for the brand we have created; social media platforms…

So, what is the most suitable medium for your brand?

The right platform to market your brand is the platform where your customers are. The first thing necessary for this is; To examine user statistics in social media… With this target audience analysis, you can reach the age group your brand appeals to, the subjects that are the focus of attention, and even the competitor analysis. With this analysis, you can see on which social media platforms your brand can easily reach the right target audience and start creating a digital roadmap for your brand.

The movement of customers in the target audience is an important clue to guide your brand. The reasons for the existence of the masses interested in your business on social media platforms are mostly to be inspired, to establish direct connections with the brands they are interested in, to be aware of innovations, to discover new things with the search for economically suitable and diverse markets. Just like business owners ...

Instagram has become the favorite of almost all industries. Instagram, which increases the number of users by more than 1 billion every month around the world, is a unique marketing network for businesses. Of course, when used correctly, every social media platform and all digital tools that will provide access will provide us with developments that will give us momentum at any time.

As every channel we use requires different content and shares according to the sectors, some differences for Instagram attract more attention and increase the interaction. Here are some content tips that can give an idea to all small businesses.

For example, you own a real estate business and you have a business account on Instagram. Being active for the business will give you brand trust and loyalty. While introducing the houses in your portfolio to the market, touches towards the emotions and needs of people will make your portfolio more attractive. Houses are living spaces where people find peace. If you integrate a project you want to market with a video that you create by editing it with images containing a happy and peaceful life, you can get feedback that will make a difference in your interaction. Video narratives on Instagram attract a lot of people's attention.

Another example is the food industry… If you are a chef or a restaurant owner, it is very important for you to create creative and visual content. You can present recipes that emphasize healthy nutrition to your followers with short videos. Again, you can prepare healthy and nutritious flavor presentations for children, and you can share especially interesting to parents.

If you are doing a job personally, if you are a career coach or a life coach, you should take care to reflect that feeling by thinking that you are life and people oriented. You can take advantage of short videos about goals, problem solving, communication and relationships, concise and personal development mottos, live broadcasts sessions, and studies describing the pre- and post-development process.

PHOTOGRAPHIC ARTIST: One of the first business ideas that comes to mind on such a visually rich platform must be photography. But here it is necessary to be the best, the most diverse and the most interesting. Every photo in Explore on Instagram; it is just like the photos that photographers put forward in shop windows. And naturally you have to show off your best.

BLOGGER: You can create content containing tips in many areas that will appeal to target audiences such as lifestyle, travel, food, and enrich it with your articles and videos. By collaborating with many brands, you can earn income as well as increase your interaction.

MUSICIAN: Music and art are indispensable for Instagram users. Especially the 15-second story videos and Reels videos are the posts that increase the interaction considerably these days. The important thing here is to make people share and show interest by adding their own interpretation to your art. Meeting your audience with live broadcasts from time to time will allow you to both establish a warm relationship and stay in active communication.

ORGANIZER: Organizers, which are the most important business line of events throughout life, can easily reach Instagram's potential customers by planning live and online events.

COACH: If you are a trainer, Instagram offers you a great space to showcase your personal work in the field of sports. Short exercise videos, informative posts, fat burning and body shaping movements and live broadcasts will help you establish a productive connection with your target audience in a short time.

Examples can be reproduced, but the 4 most important items that everyone should pay attention to in order to increase the actual interaction on Instagram are as follows;

VISUAL QUALITY
SHARING HOURS
HASHTAG
TARGET GROUP

It attracts the attention of the segment it appeals to especially in terms of visual quality and originality, institutionalism and reliability in the shares of business owners. However, the text description appropriate to the visual is also very relevant to the whole subject.

While working on the appropriate hashtag, the name of the institution should definitely be included in the hashtag and 5-10 hashtags should be selected that best describe the image. Even though Instagram has given us 30 hashtags options, it is out of the question that we have to use all of them. We will gain access by reaching the popular audience of hashtags that best fit our content, thanks to the connection we have established with the segment we need to reach.

While determining the right target audience, we can easily reach the age groups and genders that are in Instagram statistics and interact with our account, and even the locations they live in. If we analyze correctly and match these analyzes with hashtags and sponsored promotional ads, it will be inevitable that we will grow the audience by falling to Discover in a short time.

· And most importantly, the sharing hours… As you can reach the most appropriate sharing hours from your Instagram statistics, the interaction of your posts will be high, usually between 12:00 and 13:30 on weekdays and after 21:00 in the evening.

Taking a step with the principle of "being different, making a difference" on the basis of everything is an important beginning to open the doors of success in any field.

May our paths be open, our steps are different.

magazinmahallesi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI